Świetlica Środowiskowa "Uśmiech" w WiecborkuŚwietlica Środowiskowa "Uśmiech" w Wiecborku

  • O ŚWIETLICY
  • ZAJĘCIA
  • KADRA

Zajęcia opiekuńczo- wychowawcze

W ŚWIECIE KOLORÓW– zajęcia plastyczno-techniczne. Twórczość plastyczna jest najbardziej spontanicznym działaniem. Pozwala wyrazić swoje odczucia, rozwija wyobraźnię, twórcze myślenie i ekspresyjność. Zajęcia plastyczne kształcą zręczność manualną i pamięć wzrokową. Założeniem programu jest oparcie zajęć na aktywności dziecka w tworzeniu własnej twórczości plastycznej oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z różnymi materiałami plastycznymi. Program zakłada dostarczenie wychowankom określonej wiedzy na temat zasad komponowania prac plastycznych, możliwości wyrazu niektórych środków, ale umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia.

SŁODKA CHWILA – zajęcia kulinarne– nabycie umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia czyli: przyrządzanie prostych dań – kanapki, sałatki, desery. Nauka pieczenia ciast. Dzieci uczą się obsługiwać kuchenny sprzęt: robot kuchenny, sandwicz, gofrownicę, piekarnik zachowując przy tym wszystkie środki ostrożności. Poza tym uczą się nakrywania do stołu, dekorowania dań, posługiwania się wszystkimi sztućcami. Podczas zajęć kładziony jest nacisk na świadomość dotyczącą warunków higienicznych w których dania są przygotowywane.

AKTYWNIE I ZDROWO– zajęcia sportowe –zaspakajające potrzebę ruchu poprzez różne formy ekspresji ruchowej. Gry i zabawy sportowe zwiększające sprawność fizyczną, ćwiczenia gimnastyczne, spacery relaksacyjne, zabawy podwórkowe na powietrzu.

ŁAMIGŁÓWKA- umiejętność tworzenia mapy myśli, rozwój zdolności twórczego myślenia, rozwój koncentracji uwagi, współpomaganie uczenia się, rozwój wyobraźni, rozwijanie umiejętności pracy w grupie.

POTRAFIĘ WIĘCEJ– zajęcia korekcyjno- wyrównawcze. Zajęcia przygotowane dla konkretnego dziecka na podstawie zaleceń PPP. Polegają na stymulacji i wspieraniu rozwoju oraz na korekcie zaburzonych procesów poznawczych.

AKTYWNE SŁUCHANIE MUZYKI METODĄ BATTI STRAUSS– Metoda Batti Strauss- opiera się na wykorzystaniu elementów ruchu, tańca, gestów, śpiewu, gry na prostych instrumentach perkusyjnych, stwarza dzieciom możliwość zabawy z muzyką poważną przez co staje się ona lubiana i chętnie słuchana.

WARSZTAT DECOUPAGE– Technika dekupaż (decoupage) polega na naklejaniu motywów wycinanych lub wyrywanych z serwetek lub z papieru. Wcześniej przedmiot jest malowany farbą akrylową na pożądane kolory. W zależności od potrzeby może być ozdabiany techniką cieniowania, postarzania, spękania (crack) oraz przecierki. Pracę kończy wielokrotnie lakierowanie wodne lub poliuretanowe oraz szlifowanie. Dzięki sztuce dekupaż możemy ozdabiać wiele rzeczy z drewna, szkła, ceramiki, tworzyw sztucznych oraz innych materiałów, które otaczają nasze wnętrza i nie tylko.

WARSZTAT SPRAY PAINTINGU– Spraypainting (Spray art.), polega na malowaniu sprayem po podłożu i rozcieraniu poszczególnych plam np. kawałkiem gazety, szmatki, czy za pomocą palców, w zależności od form, jakie chcemy osiągnąć. Za szablon dla kolejnych elementów obrazu może posłużyć zakrętka od słoika, puszka ze sprayem, a nawet guzik. Patrząc na efekt końcowy tworzonego w ten sposób dzieła, aż trudno uwierzyć, że powstało ono przy użyciu zwykłego sprayu.

WARSZTAT FILCOWANIA– filcowanie jest najstarszą znaną człowiekowi metodą uzyskiwania tkaniny. Filcowanie z wełny czesankowej może odbywać się dwojako: techniką na sucho i na mokro. Technika na mokro polega na formowaniu wełny czesankowej za pomocą mydła, wody i rąk, filcowanie na sucho odbywa się zaś przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego igieł.

WARSZTAT ORIGAMI– składanie papierowych modeli (origami) korzystnie wpływa na rozwój, rozbudza wyobraźnie, rozwija sprawność manualną. wyzwala skupienie, wyczula na harmonię i estetykę. Jest to zabawa bardzo emocjonująca, sprawia dużo satysfakcji i poczucia, iż jest się prawdziwym twórcą. Natychmiastowy efekt daje przeświadczenie o własnych umiejętnościach, zachęca do dalszej pracy oraz do podejmowania coraz trudniejszych zadań.

WARSZTAT CERAMICZNY– warsztaty ceramiczne to jedna z form twórczości plastycznej, podczas której następuje spontaniczne działanie pozwalające rozwijać wyobraźnię, twórcze myślenie i ekspresyjność. Zajęcia te kształcą zręczność manualną i pamięć wzrokową. Założeniem programu jest oparcie zajęć na aktywności dziecka w tworzeniu własnej twórczości plastycznej oraz na jego naturalnej ciekawości i eksperymentowaniu z materiałem plastycznym jakim jest glina. Program zakłada dostarczenie uczestnikom określonej wiedzy na temat zasad lepienia, komponowania prac oraz zdobienia glinianych wyrobów, umożliwia też indywidualny, spontaniczny proces tworzenia.

„PAPIEROPLASTYKA”- KWIATY Z PAPIERU
Papieroplastyka to technika przestrzenna wykonywania przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z papieru i masy papierowej. Jest techniką kształtowania papieru, materiału łatwo dostępnego, a przy tym bardzo szlachetnego. Zagadnienia poruszane na zajęciach obejmować będą przede wszystkim kreowanie kompozycji kwiatowych. Wychowankowie świetlicy poznają sposób wykonania różnego rodzaju gatunku kwiatów polskich, udoskonalą umiejętności manualne oraz wykształcą poczucie estetyki. Ponadto przed uczestnikami odkryte zostają tajniki modelowania papierem w kontekście ciekawych zadań poruszających wyobraźnię i uczących kreatywnego i oryginalnego podejścia do tematu bukieciarstwa.

WARSZTAT MAKRAMY
Ćwiczenia plastyczno-techniczne spełniają bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży, ponieważ przyczyniają się do nabywania sprawności manualnych, zdobywania umiejętności tworzenia kreatywnych form oraz wyrobienia cierpliwości.
Makrama jest starą sztuką wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów i szydełka. Przeplatanie materiału oraz łączenie za pomocą węzłów służy usprawnieniu rąk. Poza tym wybrana kombinacja połączeń służy rozbudzeniu wyobraźni konstrukcyjnej oraz kształtowaniu odczuć estetycznych. Ponadto umożliwia ćwiczenie koordynacji ruchów i logiczne myślenie oraz rozwijanie zainteresowań i zamiłowań dzieci i młodzieży. Niewątpliwie każde wykonane zadanie jest efektem sprawności manualnych w połączeniu z twórczą pracą myślową.

Poza tym w świetlicy odbywają się:
– gry i zabawy ruchowe,
–  zajęcia muzyczne z wykorzystaniem gitary i bum bum rurek,
– ogniska, kina świetlicowe,
– uroczystości i zabawy obchodzone wspólnie z gośćmi jak np. Śniadanie Wielkanocne, Spotkanie opłatkowe, Mikołajki, Dzień Rodziny.

 

Informacje

Świetlica Środowiskowa „Uśmiech” w Więcborku
ul. Pocztowa 16, 89-410 Więcbork
(52) 3-896-715
usmiech@mgopswiecbork.pl

Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach: 10:00-18:00, w ferie i wakacje w godzinach: 7:00-15:00

Losowe zdjęcie

filc-14
100_5236
100_4151
dsc_0561
dsc_0891
dsc_1046
DSC_0160
DSC_0494 (Copy)
1 (24)
DSC_0219

Polecamy

© 2017 Świetlica Środowiskowa / Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku | Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: INLOGO.pl
  • O ŚWIETLICY
  • ZAJĘCIA
  • KADRA
  • Deklaracja dostępności
  • Formularz kontaktowy
TOP